Birçok WordPress kullanıcısı, çoğunlukla test etmek için eklentileri kurar ve daha sonra bunları beğenmeyerek ya da tema uyumsuzluğundan dolayı devre dışı bırakır. Şimdi devre dışı bırakılmış eklentilerin WordPress sitemize yükü varmı ve etkin olmayan eklentileri silmenin sakıncalı ve  güvenli olup olmadığına bakalım.

 

Wordpress’de Devre Dışı Bırakılmış veya Aktif Olmayan Eklentiler nedir ?

WordPress ile ilgili en iyi şey, WordPress eklentilerini kullanarak onu genişletmektir. Bir WordPress eklentisi kurduğunuzda, WordPress eklenti dosyasını sunucumuza indirir. Bu eklenti kullanmaya başlamak için, onu etkinleştirmeniz gerekecektir.

 

Eklentileri kurabilir ve daha sonra etkinleştirebilirsiniz. Denediğiniz ama kullanışlı bulmadığınız bir eklentiyi de devre dışı bırakabilirsiniz. WordPress admin alanında eklentiler sayfasında yüklü eklentilerinizi (hem etkin hem de pasif) görebilirsiniz.

Aktif eklentiler mavi renkte vurgulanır , etkin olmayan pasif eklentiler ise kırmızı bir silme bağlantısı göster.

Aktif Olmayan Eklentiler WordPress’i Yavaşlatır mı?

Hayır, devre dışı eklentiler WordPress’i yavaşlatmaz. Bunu anlamak için, WordPress’in arkaplanda  nasıl çalıştığını görelim.

Bir kullanıcı WordPress sitenizden bir sayfa çağırdığında, WordPress bir yükleme işlemi başlatır. Bu işlem sırasında yalnızca web sitenize yüklenen etkin eklentiler yüklenir. Tüm etkin olmayan eklentiler tamamen yok sayılır ve yüklenmez . Web sitenize düzinelerce etkin olmayan eklenti yüklemiş olsanız bile, sitenizin performansını etkilemez veya yavaşlamış olmaz.

WordPress’in sitenizdeki etkin olmayan eklentileri aradığı tek yer ‘Eklentiler’ sayfasının kendisidir. O zaman bile, yalnızca eklentinin başlık dosyasını arar ve sizin tanımladığınız ve aktif ettiğiniz eklentiyi yükler.

WordPress siteniz yavaşsa, etkin olmayan eklentiler kesinlikle neden değildir. WordPress’i hızlandırmak ve performansı artırmak için hızlandırma ve  optimize eklentilerinden gözden geçirebilirsiniz.

Örnek olarak w3 Total Cache

WordPress’te Etkin Olmayan Eklentileri Silmeli miyim?

WordPress’in eklentileri doğrudan silmek yerine devre dışı bırakmanıza da izin vermesinin nedeni, bazen geçici olarak bir eklentiyi kapatmak isteyebilmenizdir.

Bu eklentiyi yakında kullanmayı planlıyorsanız ve eklentinin silinmesinin ayarlarını sileceğinden korkuyorsanız, onu saklamanız gerekir. Aksi takdirde, etkin olmayan eklentilerin web sitenize kalmasında bir sakınca yoktur. Aslında bazen oldukça sorunlu olabilirler. Örneğin, bir eklentiyi kullanıp kullanmasanızda WordPress yine de eklentilere ilişkin güncellemeleri gösterecektir. Özellikle sitenizde düzenli olarak güncellenen birçok eklentiniz varsa bu biraz can sıkıcı olabilir. Etkin olmayan eklentiler zararsız olabilir, ancak yine de yürütülebilir dosyalardır. Saldırı girişimi durumunda, bu dosyalara virüs bulaşabilir veya sitenize kötü amaçlı yazılım yüklemek için kullanılabilir.  Wordpress eklenti açıklarını da göz ardı etmemek gerekir.

WordPress’ te  güvenlik önlemi olarak, kullanmak istemediğiniz etkin olmayan eklentileri silmelisiniz. Bu makalenin devre dışı bırakılmış WordPress eklentileri hakkındaki soruları yanıtlamasına ve etkin olmayan eklentileri silmesine yardımcı olmasını umuyoruz.