Bugün denk geldiğim özellikle seo konusunda çalışan arkadaşların bayağı işine yaracak bir Google chrome Keyword eklentisinden bahsedeceğim.

Google arama kutusuna chrome Keyword yazdığımızda çıkan en üst sıradaki Keyword everywhere…

chrome web mağazasından, tarayıcınıza ekleyeceğimiz bu eklenti, gezdiğimiz sayfalardaki kullanılan keywordleri analiz ederek, bize farklı formatlarda çıktılar rapor ediyor.

Bir çoğumuz seo konusunda başarılı ve arama motorlarında üst sıralarda çıkan sitelerin, kaynak kodlarından her ne kadar rahatlıkla bu keyworleri elde edebilsek de, bu araç profesyonel anlamda bizlere rahatlık sunuyor.

Tarayıcı eklenti ikonları bölümüne K ikonuyla eklenen eklentimize tıkladığımızda açılan menu de bir  kaç farklı bölümlerden oluştuğunu görüyoruz.

  • Birinci sırada yer alan Update setting bölümünde eklentinin hangi sitelerde aktif /pasif olacağı gibi basit ayarlar bulunuyor. Bunun yanı sıra eklentinin detaylı nimetlerinden faydalanabilmek için size ücretsiz olarak göndereceği apikey ( api anahtarı ) nı gireceğiniz bölüm sunuluyor.
  • İkinci sırada yer alan Bulk upload Keyword bölümü beğendiğim bir kısım. Buraya yazacağınız anahtar kelimelerin ne kadar arandığı ve Global metric değerleri gösteriliyor
  • Üçüncü sırada yer alan My Favorite Keywords ise daha önce arama yaptığınız analiz ettiğiniz anahtar kelimeleri size sunuyor.
  • Dördüncü sırada yer alan Analyze this page kısmı eklentinin asıl amacı olan ziyaret ettiğiniz sayfalarda kullanılan anahtar kelimeleri sizlere excel, pdf gibi farklı formatlarda download edebileceğiniz raporlar sunuyor.

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olan Chrome’ nin web ve seo alanında bir çok eklentisi mevcut. Eskisi gibi bir çok aracı bilgisayarımıza yüklemektense chrome tarayısını için geliştirilen bu eklentileri ekleyerek sağlam tarayıcımızı elimizin altında bulunan  isviçre çakısı haline getiriyoruz.