Doksanlı yılların başından sonra tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, Sanal ortamda kredi kartı banka kartı veya sanal para ile ticaret, satma veya alma işlemlerinin tümüne E-ticaret denir.
E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için bir internet sitesi üzerinden sanal mağaza sanal katalog vb. Üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir. E – Ticaret Kobiler (küçük ve orta boyuttaki işletmeler) için en avantajlı aynı zamanda en kârlı ticaret biçimidir. Ne bi toptancı ne bi aracı nede uçuk kaçık nakliye bedellerinden kaçınmanın basit bir yoludur.


E-ticaret’in yüzlerce avantajlarından biriside reklam olanağıdır.Basit bir dille Özetlemek gereksirse Bir market düşünün mahalle nüfusunun dışına satış yapamayan ve bir market daha düşünün dış mahallelere motorlu servisi olan hangisi daha çok satış yapar ?

İnternet kullanıcı sayısının hızla artıyor olması. google yandex ve benzeri onlarca arama motorunun katkısıyla E-ticaret kullanıcılarının ürünlere erişimi neredeyse saniyelerle halledilmiş oluyor.
Neden E-ticaret sorusuna bir cevapta; İşletmeler ancak kapasiteleri ölçüsünde üretim yapabilirler. Dolayısıyla ancak kapasiteleri doğrultusunda satış yapıp karlar elde edebilirler. Bir işletme düşünün 8 saat üretim yapıyor ve bir 8 saat bu ürünlerin satışı için açık kalmak zorunda. E-ticaret kullanıcıları için bu problem hiç bir sorun arz etmiyor. Neden Dersek biz üretimle ilgilenirken mağazamız 24 saat boyunca mevcut olan potansiyel müşteri sayımızın milyonlarca katına sunum yapmaya devam ediyor. Ve farklı bir açıdan bakacak olursak elektrik, su, doğalgaz fatura bedelleri, kira ve extra personel giderleri cebimize kalıyor ve dünyanın en işlek caddesinden geçen insan sayısının milyonlarca katına ulaşım sağlamış oluyoruz. Aynı zamanda Depolama maliyetinizi düşürerek stok planlamanızı en basite indirger Yapılan satışlarda ve sayfa ziyaretlerinde hangi ürünün, hizmetin daha çok tercih edildiğini size sayısal verilerle görme imkanı sunar.
Ülkemizde e-ticaret hacmi 2014 yılı itibariyle 15 milyar dolarlık bir hacme sahiptir. Bu oranın gelecek yıllarda yükselerek artması beklenmektedir. Siz de bu hacimde bir satış ortamında yer almak istemez misiniz ?
Perakende e-ticaret hacmi 2016’da yüzde 32 büyüyerek 17.5 milyar TL’ye ulaştı. Ancak bu hızlı büyümeye rağmen e-ticaretin toplam perakendeden aldığı pay henüz yüzde 3.5 seviyesinde. Bu rakamın dünya ortalaması ise yüzde 8.5. Dolayısıyla gidecek daha çok yolumuz var. Sınır ötesi ticaretin de önemli katkısıyla Türkiye’de perakende e-ticaret hacminin 2019’da rahatlıkla ikiye katlanıp 35 milyar TL seviyesine gelmesi bekleniyor
E-Ticaret Denince illa ki bi stoğa belli bi ürün kapasitesine sahip olmam mı gerek derseniz kesinlikle HAYIR
Stoksuz çalışmayı dilerseniz eğer. Üretici veya tedarikçi firmalarla anlaşamlar yapıp o markaların, firmaların ürünlerini sitenize aktarabilirsiniz ister komisyon ister üstüne kar koyup isterseniz kardan pay olarak ticaretinize devam edebilirsiniz…
E-ticaret rapor analizlerine bakacak olursak
Küresel e-ticaretin hacmi son 4 yılda 630 milyar dolardan 1,6 trilyon dolara, toplam perakende içerisindeki payı ise %4,2’den %8,5’e ulaştı. 2021 yılında bu oranın %13 seviyesine ulaşması bekleniyor.
2020 yılında küresel e-ticaret hacminin %64’ünün gelişmekte olan ülkeler tarafından oluşturulması bekleniyor. Dünyada, sınırlar ötesi e-ticaret hacmi 400 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Sınırlar ötesi e-ticaret büyümesine devam ederek, 2020 yılında 1 trilyon dolar sınırına yaklaşacak.
Türkiye’de e-ticaretin hacmi 2016 itibarıyla 17,5 milyar TL’ye ulaştı. 2012 yılında %1,7 olan e-ticaretin toplam perakendedeki payı ise %3,5’e yükseldi.
Türkiye’de klasik perakendecilerin toplam e-ticaret pazarından aldığı pay yaklaşık %30 seviyesinde.
Küresel çapta mobilin e-ticaret payı %44 iken Türkiye’de bu oran henüz %19 seviyesinde.
2016 yılı itibarıyla Türkiye’de e-ticaret işlemlerinin yaklaşık %19’u akıllı telefon ve tabletler üzerinden gerçekleşti. 2021 yılı için bu oranın % 49 seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.
Türkiye’de online alışverişin tercih edilmesindeki en önemli etken uygun fiyat beklentisi.
Türkiye’de internet kullanan her 3 kişiden sadece 1’i online alışveriş yapıyor.
Tüketiciler ürün araştırmalarını mobilde, satın almaları ise daha çok masaüstünde yapıyor.

Ve makalemizi okuduktan sonra hepimizin aklını kurcalayan en büyük soru ise tahminimce “NE KADAR BİR MALİYET İLE E-TİCARET SİTESİ KURABİLİRİM” olacaktır

1.250 TL – 4.500 TL arası fiyatlara profesyonel tasarımlı bi e ticaret sitesine sahip olabilirsiniz.

Kağan Orçun Kutlu