Neden İnternet Haberciliği.

Çağımıza ayak uydurma faslıyla başlanabilecek en yegane konulardan birisidir internet haberciliği. Şayet günümüzde hızla bozulmakta olan bir ekosistem varken bile, gazete ve dergilerde kullanılan kağıtların büyük bi oranının hala doğal ormanlardan karşılanıyor olması ve dünün haberlerini okuyuculara bu gün aktarması gibi bir sürü eksisi varken gazetelerin !! dediğimde sorumla sorunuza cevap vermiş olacağımı sanıyorum.

Büyük veri ağı içerisinde, temelini bilgi edinme haber alma sisteminin oluşturduğu veritabanlarına internet gazeteciliği adı veriliyor. Gazetecilik açısından, ilk internet haberciliğinin başlangıcı 1974 yılına dayanır. Amerika’da kurumlar arasında ağ köprüleri kurulan sistemler içinde, ilk internet gazeteciliği örnekleri görülür. News Report bu konuda, en iyi örneklerden biri olarak gösterilir. Bilgi akışının önemini bilen toplumlarda, News Report büyük bir teknolojik devrim olarak görülür.

Ve yine bana soracak olursanız TELETEKS dediğimiz sistem internet haberciliğinin atasıdır derim.

Hollanda gazetecilik fonunun gelecekte internet ve habercilik nasıl olacak konulu senaryolarını okumak için Tıklayınız

Türkiye’de internet haberciliği
Türkiye’nin internet gazetecilik girişimi Ankara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğrenci Çekirdeği Ceng Metu içinde 1980’li yılların sonunda başladı. Gazetecilerin bu konuda tarih takıntısını yenmesine yardımcı olmak lazım aslında.

1990’nın hemen başlarında Ankara’lı bir grup sanat gönüllüsü ODTÜ veri tabanı üzerinden online dergi yayıncılığı yapmaya başladı. Meşhur Hitit Geyiği logosu ODTÜ logosundan sonra dünyada belki de kullanılan Türkiye kaynaklı ilk internet figürü oldu. 1995 yılında sanırım, bazı gazete ve dergiler internet haberciliği yayınına başladı.

İnternet Haberciliği yapmak için kurulan ilk resmi şirket ise, Haber Türk macerası ile başladı. Ufuk Güldemir’in başlattığı bağımsız gazetecilik fikri, büyük gazeteleri ürküttü. İnternet gazetesinden basılı gazeteye, dünyada sanırım ilk Haber Türk geçti. Bu arada Türkiye’de internet üzerinden ilk canlı yayını da, Haber Türk sitesi yine Ufuk Güldemir ile yaptı. 2000 yılında Hadi Özışık tarafından kurulan İnternet Haber , sektörün öncü portalları arasında yer aldı.

Gelişen internet ağı ve bilgisayar sistemleri bugün bile, tam olarak oturmayan internet haberciliği’ ne yön verdi. Bugün dünyada yüzbinlerce, Türkiye’de ise 4 binden fazla internet sitesi okurları için düzenli olarak içerik üretiyor.

Haber Siteleri nin Artılarından bahsedelim
1- sözcü, milliyet , sabah , akşam , posta ve aklımıza gelen bütün ağırbaş gazetelerde okuduğunuz haberleri gazete basılmadan önce internet haberciğili sayesinde öğrenmiş oluyor internet kullanıcıları.
2- Anlıktır aynı zamanda yine kullanıcılarının katkılarıyla yerinde ve canlıdır.
3- Dünya çapında ki bütün haberlere yabancı dillerde olsa dahi basit bi tercüme eklentisi sayesinde dilimizde okuma şansımız vardır.
4- Türkiye’de ki yaygın gazetelerin aksine yandaş olmak mecburiyetleri yoktur. Özgür ve özgün haberler sunarlar okuyucularına.
5- Yine Gazetlerin aksine, yazı ve resmin yanında dijital ses ve video artısı vardır.
6- Kategorilendirilmiş yani hayvancılıkla ilgili haberler yapan siteler, Tarımcılıkla ilgili, Siyaset ile ilgili gibi ayrıştırılmış sitelerin yanına Sözcü, Milliyet, Posta vb. büyük markalar gibi genel habercilik yapanlar da mevcuttur.
7- Gazetecilerin arasında sık sık polemiklere sebep olan okuyucu ilgisini, internet gazeteciliğinde analiz etmek mümkündür. Gazeteye yerleştirilen bir sayaç eklentisi sayesinde okuyucu sayısından hangi tür haberlerin rabet gördüğünü öğrenmek mümküdür
8- yer işgali yoktur onlarca yıllık arşivlere tek tık ile ulaşabiliriz
Haber Sitesi kurmak isteyenlere bir kaç nacizhane tavsiye vermek isterim
*Haber sitesi domaini (alan adı) akılda kalıcı olmalı

*Profesyonel bi logo seçilmeli

*Mecburi değil şayet Haber ajansı aboneliği gerekli

*Düzgün kategorilendirmeler yapılmalı

*Sanal haber merkezi oluşturulmalı

*Özel ve Özgün haber üretilmeli

*Haberlere yerinde ve kaliteli görseller eklenmeli

*Sosyal medya desteği kullanılmalı

*Kültürlü ve yandaş olmayan editör kadrosu oluşturulmalı

*Kaliteli tema ve kaliteli Hosting firmaları tercih edilmeli