Web Site Hız Testi 

İnternetteki web sitenizin performansını ve hızını değerlendirmenize yardımcı olabilecek çok fazla araç bulunmaktadır. Ancak, hangisi en iyisi hangisi? Aşağıda bazı noktaları ele alalım ve bu web site hız ölçme servislerini inceleyelim.

Araçlar, test sırasında sizin bağlantınızı kontrol etmelidir. Test saatinde bulunduğunuz yerde herhangi bir bağlantı sorunu varsa web sitenizin yavaş yükleneceğini biliyoruz. Bu nedenle, sonuç tam olarak belirlenemeyecek, bu yüzden seçeceğimiz hız ölçme servisi farklı lokasyonlar da kullanarak testi gerçekleştirmesi gerekir.
Farklı lokasyonlarda İnternet hızı aynı değildir ve bu nedenle birden fazla coğrafi yer düşünülmelidir. Vietnam’daki bir web sitesinin yüklenmesi, Afrika’daki bir ülkede bir web sitesinin yüklemesi ile farklı olmalıdır.

Araçlar, mobil cihazlardaki sayfa performansını dikkate almalıdır

Bugünün mobil çağında ve çoğumuz her gün internette sörf yapmak için akıllı telefon kullanıyoruz. Bu nedenle, mobil cihazlarda sayfa performansını iyileştirmeyi mutlaka yapın.

Araçlar hataları bildirmelidir

İyi bir test aracı sitenizin performansını test ederken size hatayı söyleyecektir. Bu sayede sitenizin hızının neden düştüğünü bilirsiniz.

Araçlar, sorunları düzeltmek için öneriler sunmalıdır

Bazen bir hatanın nasıl düzeltileceğini bilmiyoruz. Bu nedenle, sitenizin performansını artırmak için bu konuyla ilgili öneriler önemlidir ve bu da bize zaman kazandırır.

SİTE HIZIMIZI ÖLÇMEK İÇİN HANGİ SERVİSLERİ KULLANMALIYIZ ?
Yukarıdaki özellikleri ve kriterleri baz alarak web sitesi hız ölçme servislerine bir göz atalım.

Google PageSpeed Insights

 

Google PageSpeed Insights, mobil cihazlar ve masaüstü cihazlar için bir sayfanın performansını ölçmenize yardımcı olabilecek bir Google Team ürünüdür.

0 ile 100 puan arasında puanlamayla sitenizin hız değerini verir. 85 ve üzeri puanlamalar sitenizin iyi bir değerde çalıştığını gösterir.

PageSpeed Insights, sitenizde performansın nasıl arttırılabileceğinide söyler.

time to above-the-fold load: Bir kullanıcının yeni bir sayfayı tıklamasından ve yeni içeriğin tarayıcı tarafından oluşturulduğu andaki geçen süre.
time to full page load: Bir kullanıcının yeni bir sayfa istediği andan tarayıcı tarafından sayfanın tamamı görüntülenene kadar olan geçen süre.

Google’ ın bu önerilerilerini dikkate alıp uygulayarak ciddi anlamda css, js ve resim Optimizasyonu ile iyi hız değerlerine ulaşabiliriz.

Pingdom

 

Pingdom, yalnızca web sitesinin çalışma süresini, performansını değil etkileşimleri de kontrol etmenize yardımcı olabilecek web performansı kontrolünde kullanılan en popüler araçlardan biridir. Bu araç ile bir web sayfasının tüm bölümlerini inceleyerek, performansa genel bakış ve öneriler sunarak, siteyi birden fazla yerden test ederek ve sonuçlarınızı müşterilerinizle paylaşmana izin vererek iyi bir ücretsiz servis sunuyor.

GTmetrix

GTmetric, sitenizin ne kadar iyi yüklendiği konusunda size bilgi verir ve optimizasyon hakkında öneriler sunar.

GTmetrix, Google PageSpeed Insight’tan farklı olarak, sitenizi F’den A’ya derecelendirir. Ayrıca, raporu sayesinde hem sitenizin performansı hem de iç işleyişleri hakkında tam olarak bilgi sahibi olursunuz.

WebPageTest

WebPageTest bana göre iyi bir servisdir. Sitenizi test etmeniz için mobil dahil olmak üzere 25’ten fazla tarayıcıdan seçim yapabileceğiniz 40’un üzerinde farklı lokasyon sunar.

Bu araç ayrıca, sitenizin çalışmasını, performans incelemesi, içerik dökümü ve hız değerini gösterir.

.

Uptrends

UpTrends basit gibi görünüyor, ancak güçlü bir seçenek. Seçmeniz için size 35’ten fazla global kontrol noktası sunar.

Web adresinizi girdikten ve sitedeki Başlat düğmesine basmanızın ardından, hızlı, yüksek teknoloji ve web sitesi performansı izleme robotları web sayfanızı kontrol edecek ve ardından Çözüm, TCP Bağlantısı, SSL, Gönderme, Bekleme ve Alma zamanlarını size rapor edecektir.

Yukarıdaki araçlar sizin kendinize göre seçip değerlendirerek kullanabileceğiniz ücretsiz servisler. En iyi olanı yine siz test ederek karar vereceksiniz.