WOOCOMMERCE VE E TİCARET

Hiç şüphesizki wordpress ile e ticaret denilince akla gelen ilk eklentilerden biridir woocommerce. Dijital dünyanın hızla gelişen alternatif pazarlama tekniklerinden biri olan E Ticaret hayatımızda kendine otoriter bir yer sağladı. Bununla beraber gün geçtikçe ciddi e Ticaret siteleri tarayıcılarımız da kendine yer bulmaya başladı. Bu yazımızda wordpress’ in woccommerce eklentisiyle nasıl bir E Ticaret sitesi kurup yöneteceğimizi anlatacağım.

WOOCOMMERCE NEDİR NELER YAPILIR

Wocommerce eklentisi wordpress’i klasik blog kabuğundan çıkarıp ciddi bir e Ticaret platformuna dönüştürüyor, Opencart, cscart, magento gibi açık kaynak, ücretsiz e Ticaret yazılımlarına alternatif olarak ve hatta abartarak söylüyorum ki binlerce liralık ücretli E Ticaret yazılımlarına bile alternatif olarak düşünülebilir.
Woocommerce http://sucuri.net/ tarafından kontrol edilmekte ve wordpress güvenlik standartlarına göre güncellenmektedir. Bunun yanında şöyle bir içeriğine bakarsak eklentinin
• Ürün Kategorileri Oluşturma
• Detaylı ürün ekleme ve yönetimi
• Ürün Seçeneklendirme
• Kampanyalarve indirimler düzenleme
• Kupon ve Hediye çekleri tanımlama
• Yazılım ve kod gibi indirilebilir ürün ekleme
• Gelişmiş ödeme sistemleri
• Müşteri Takibi ve bilgilendirme
• Kargo modulleri ve takip sistemleri
• Seo uygulama
ve burada yazamayacağım kadar sınırsız içeriği ve modülleriyle profesyonel anlamda e ticaret platformları oluşturulabilir.

WordPress E-Ticaret: WooCommerce Kurulumu

Diğer tüm eklentiler gibi woocommerce içinde eklentiler paneline gidip Yeni eklenti arama kutusuna woocommerce yazarak eklentiyi bulup sitemize yükleme ve aktif etme komutunu veriyoruz.
Kurulum tamamlandıktan sonra woocommerce kurulum sihirbazı resimdeki gibi bizi karşılar, haydi başlayalım butonuna basarak kurulum aşamalarına başlayabiliriz.

Sayfa kurulumu

Bu adımda, WooCommerce’ın temel sayfalarını (mağaza, alışveriş sepeti, ödeme ve hesabım) oluşturacağız. Bu kısmı dikkatli okuyarak geçmek gerekir.

Mağazanızın konumu


Bu bölümde mağazamızın konumu, para birimi, ağırlık birimleri vs. gibi local değerlerini tanımlayacağız.

Kargo & vergi


Bu etapta ürünlerimizin kargo ve vergilendirme ayarlarını yapacağız.

Ödemeler Sayfası

Bu adım en önemli yapılandırmalardan biri. Sitemize gelen müşterilerimizin hangi yöntemlerle size ödeme yapacağını belirleyeceğiz. Payu, PayTr, kapıda ödeme, kredi kartı, banka havale Eft vs. başlıca kullanılan ödeme yöntemleri, Siz firmanıza uygun olanı gerekli ödeme aracılarıyla anlaşarak sisteme entegre edeceksiniz.

Son Etap

 

Artık mağazamız kategorilerimizi açıp ürünlerimizi girmemize hazır hale gelmiştir. Bundan sonrası mağazamızı detaylı bir şekilde düzenlemek, biz bu yazımızda sadece woocommerce’ nin temel kurulum adımlarını anlattık, takdir edersinizki e ticaret kapsamlı ve emek isteyen bir sektör.