WordPress ve Google analytics’de görülen spam trafiğini nasıl engelleriz?

Tüm wordpress kullanıcılarının hatta diğer web site sahiplerinin bu konuda çok sıkıntılar çektiği, sahte trafik kaynaklarından gelen ziyaretlerin reklam verenler tarafından da sıkıntılı politikalar doğurduğu bilinmektedir. Peki isteğimiz dığında gelişen bu tarz trafiği nasıl engelleyeceğiz ?

Referer (referans) Spam trafik nedir? Referrer (Referans) SPAM hemen hemen tüm wordpress kullanıcılarının başına gelen ve boş domainler ile HTTP üzerinden referans gösterme yoluyla çalışan bir spam türüdür. Özellikle yeni site sahipleri için işin içinden çıkılmaz bir hal almakta ve Google Analytics verilerini hayalet trafik ile meşgul etmektedir. Bu sahte trafik aslında web sitelerinin bu amaç için üretilmiş botlarla gönderdiği trafiktir.

Ayrıca Google Analytics’te sahte bir trafik raporu oluşturur ve bant genişliğini boğar. Bu makalede, Google Analytics’te WordPress sitemize gelen spam’ı nasıl engelleyeceğinizi ve bant genişliğinden nasıl tasarruf edebileceğinizi göstereceğiz. Ayrıca, Google Algoritması, web sitenizin bu sahte web sitelerine bağlandığını tespit ederse, kendi arama sıralamanız azaltılacaktır.
Şimdi gelelim işin ilacına…
Tabiki kurtarıcılarımız yine wordpress eklentileri olacaktır.

WordPress Eklentileri dizini, WordPress sitemize gelen spam trafiğini engellemek için kullanılabilecek birçok eklentilere sahiptir.
Bu yazıda, iki eklenti kullanacağız: SpamReferrerBlock plugin ve Block Referer Spam plugin.

SpamReferrerBlock eklentisini kullanarak referan spam trafiğini engelleme

Adım 1: Yönetici kontrol panelinize ve eklentilerinize gidin -> Yüklü Eklentiler, SpamReferrerBlock’u arayın.

2. Adım: SpamReferrerBlock eklentisini kurduktan ve etkinleştirdikten sonra yapılandırmak için ayarlar -> Spam Yönlendirici blok ayarları sayfasına gidin.

Adım 3: Yönetici sayfasında, eklentiyi yapılandırmak için birçok seçenek göreceksiniz. Kötü amaçlı web url’ lerini engelleyebilir  veya bunları özel URL’lere yönlendirebilirsiniz

Adım 4: Yapılandırma sayfasında, eklenti ayrıca özel olaral engelemek istediğiniz adresleri ekleyeceğiniz bir alan sunar. Eklentinin bazı adresleri kaçırdığını yada  engelleyemediğini düşünüyorsanız, bunları manuel olarak ekleyin. Onları web sitenizin Google Analytics verileri raporlarında bulabilirsiniz.

5. Adım: Eklentinin ayarlar sayfasında, aktif olarak izlenen ve engelleyen spam web sitelerinin ayrıntılı bir listesini göreceksiniz. Spam sitelerin en güncel listesi indirilebilir veya yeni liste upload edilebilir.

Block Referer Spam plugin.

Bu eklentimizde yine aynı mantıkla yukarıda bahsettiğimiz eklentiye alternatif olarak sahte trafik getiren siteleri bloklama için kullanılabiliriz.

Google Analytics Filtre Seçeneğiyle Sahte Trafik Engelleme

Ne yazık ki, WordPress eklentileri tüm sahte trafiği durduramıyor. Bazı Spam gönderenler, sahte trafiği doğrudan Google üzerinden sizin Google Analytics UA izleme kodunuzu kullanarak gönderebiliyor. UA izleme kodları rahatlıkla bulunabilir.

Bu yüzden bu eklentilerimize ek olarak Google Analytics kötü url filtreleme yönteminide kullanacağız.

Adım 1: Google Analytics hesabınıza ilk giriş yapın

Adım 2: Raporlama sekmesini tıklayın ve mülkünüzü eçin. İstenilen spam trafiğini aldığınız yerden tüm spam etki alanı listesini göreceksiniz.

3. Adım: Şimdi ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Yönetici sekmesine ve ardından Filtre’ye tıklayın.

Adım 4: Bir filtre raporu ayarlayabileceğiniz bir filtre ekranı açılır. Yeni Filtre Ekle düğmesini tıklayın ve aşağıdaki gibi yapılandırın.

Yeni Filtre seçeneğini yaratmak için tıklayın Burada, Geçerli Hostname verdikçe filtrenize Geçerli ad verin. Filtre Türü sekmesinde, özele tıklayın hariç tut seceneğini seçin, Alanı seçin diye  başka bir alan var.  burada isteğinize göre veya ihtiyacınıza göre tüm serveri domaini yada ip ve bloklarını engelleyebileceğiniz seçenekler vardır. İsteğinize göre ayarları yapıp filitrelemeyi yapabilirsiniz.

5. Adım: Filtrenizi kaydetmeden önce, filtrenin mevcut görünüm verilerinizi trafiğe göre nasıl etkilediğini görmek için Bu filtreyi doğrula bağlantısını tıklayın.