Arama motorları için sitelerde ki trafik akışı önemlidir.Bu yüzden sitelerimizi optimizasyon yapmamız için bize olanak sağlar.Nedir bu SEO? Açılımı “Search Engine Optimization”dur. Yani arama moturu optimizasyonu.İstediğimiz sayfa veya kelimeleri sıralamada üst sıralara çıkarmamız için yapılan çalışmaları kapsar.Bu yazımda en iyi 5 seo eklenti ve araçlarını sizinle paylaşacağım.

1. WordPress SEO by Yoast

SEO dendi mi akla gelen ilk eklentilerden biridir. En çok indirilen seo eklentisi olarak başarısını kanıtlamıştır.Bize kapsamlı bir yönetim olanağı sunar.
Her sayfa ve yazı için başlık,açıklama ve anahtar kelimeler eklemenizi sağlar.Site haritanızı ekler.Arama motorlarına sitenizi ekler.Ve daha birçok yararı vardır.

2.SEMrush
Semrush

SEMrush SEO geliştirmemiz için bize organik kelimeleri,backlinkleri, reklam stratejilerini ve daha fazlasını sergileyen bir araçtır.Hem ücretsiz sürümü hemde pro sürümü mevcuttur.Ücretli sürümü şuan 69.95$ dır.Gerçekten ücretsiz sürümünde bile öğrenebileceğimiz bir çok bilgi sunmaktadır.Dünya üzerinde çok fazla kullanıcısı vardır.

3. Google Keyword Planner 
google keyword planner

Evet tabi ki google’ı unutmamak lazım Google Keyword Planner kullanarak hakkında kelime fikirleri alabiliyoruz.Google bu hizmetini ücretsiz olarak sunmaktadır.Anahtar kelimelerin arama hacmini, aranma sayısını ve zorluk seviyesini gösterir.Reklam verirken veya alırken incelemenizi tavsiye ederim.Zaten google bu hizmeti bu amaçla kurduğunu söylersek yanlış olmaz.

4. Keywordtool.io
keyword

Adı üstünde kelime aracıdır.Ücretsiz en iyi kelime araçları içerisine rahatça girebilir.Bir anahtar kelime yazarız ve o kelime hakkında bütün fikirlerini bize söyler.Anahtar kelimeye göre öneride bulunur.Ücretsiz olmasına rağmen son derece hızlıdır.Yazılarınızın içeriğini belirlerken bir göz gezdirmenizi öneririm.Ayrıca youtube,bing,ve app store’dan kelime önerileri almanıza olanak sağlar.

5. Open Site Explorer
opensiteexplorer

Moz tarafından geliştirilmiştir.Ücretsizdir fakat günlük arama sınırları vardır.Verileri kontrol etmenize yarar.Son derece kullanışlıdır.Pro abonelik alarak tam güç kilidini açabilir ve daha fazla bilgi alabilirsiniz.