WordPress kurulumuna başlamadan önce şöyle bir sistemin ne olduğuna bakalım. WordPress, internet dünyasında ücretsiz açık kaynaklı dağıtılan bir yazılımdır. Kişisel blog, firmai informasyon gibi basit web siteleri yapabileceğiniz gibi, E Ticaret siteleri gibi profesyonel sitelerde kurabilirsiniz.

NELER GEREKLİ:

  1. Domain ( www.Alan Adınız )
  2. Hosting Hesabı ( Web Alanı )
  3. Mysql veya Mssql veri tabanı ( Hosting hesabınızla beraber verilen panelden oluşturacaksınız.

Genellik tercih edilen Linux sistemler üzerinde açılmış hosting hesaplarıdır. C panel yada Plex panele erişimi yaptıktan sonra mysql yada mssql veri tabanı bölümünden öncelikle veri tabanınızı  veritabanı kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturmanız gerekmektedir. Aynı bölümdeki  Veri tabanına Kullanıcı Ekle bölümünden kullanıcı adınızı veri tabanına yetkilendirmeniz gerekmektedir.

Gelelim Kuruluma:

Hosting sağlayıcınızın size verdiği FTP bilgilerinizle Filezilla tarzı bir program ile FTP alanınıza bağlanıp wordpresss dosyalarını ana dizine yükleyiniz. Aktarım işlemi bittiği zaman tarayıcınızın adres satırına www.siteniz.com yazarak otomotik kurulum ekranıyla karşılaşacaksınız.

Başlayalım ekranını geçtikten sonra ikinci aşamada sizden az önce cpanelde oluşturduğumuz veri tabanı ismi, kullanıcı adı ve şifresini isteyecektir, gerekli bilgileri yazdıktan sonra veritabanı sunucusu genelde “localhost” tablo ön eki “wp_”  dir.

Bu son iki bölüme bir şey yazmayın. bu adımları doğru birşekilde geçtiysek sitemizin başlığı admin kullanıcı adı şifre ve mail adresimizi belirleyeceğimiz alan gelecektir.

Gerekli bilgilerimizi girdikten sonra kurulum sağlıklı bir şekilde tamamlanıp bizi admin giriş paneline yönlendirecektir. Artık WordPress sitemiz bizi Merhana Dünya Sloganıyla karşılayacaktır.