WordPress için onesignal eklentisi ziyaret ettiğimiz sitelerde sıkça karşımıza çıkan “bildirimleri almak istiyormusunuz ?” veya “yeni içeriklerden haberdar olmanızı istermisiniz?” gibi  bildirim kutularını sitemize ekleyerek, kullanıcıların bildirim alımını kabul edip, yeni girilen içeriklerde tarayıcı vasıtasıyla kullanıcıya bildirim gönderimi yaparak tekrar siteye çekmek amaçlı kurulan bir eklentidir. Site hiti açısından faydalı olacağı kanaatindeyim. Burda bahsedeceğimiz eklenti haricinde kullanabileceğiniz bir çok alternatif bildirim eklentisi mevcut tabi. Ama biz en çok tercih edilen ve stabil olarak en iyi çalışan onesignal eklentisini inceleyeceğiz.

Eklenti android, ios gibi mobil uygulamaların yanında web siteler içinde profesyonel bir bildirim uygulaması geliştirmekle kalmamış, wordpress için özel bir plugin geliştirmiş.  Eklenti sadece otomotik olarak yeni içerik bildirimi yapmakla kalmayıp, istediğiniz zaman onesignalin kendi sitesindeki yönetim panelinden kullanıcılarımıza istediğiniz bildirimi gönderme özelliğine sahip.

Onesignal Nasıl Kurulur ?

Öncelikle wordpress eklenti kütüphanesinden onesignal yazıp eklentiyi sisteme kurup aktif ettiğimizi düşünüyorum.

Daha sonra kurulan onesignal eklenti ayarlarına gidip configuration sekmesine tıkladığımızda bizden bir adet ID bir adette api key istediğini göreceğiz. Şimdi www.onesignal.com web sitesine gidip web push notofication yazılı kutuya tıklayıp google, facebook gibi sosyal medya hesaplarımızla sisteme giriş yapıyoruz.

 

Açılan panelde add new aplication sekmesinden uygulamamızı yapılandıracağız.

 

Açılan kutudaki aplication name kutusuna herhangi bir uygulama adı verip bu etabı geçinde karşımıza uygulamanın hangi platform da çalışacağını belirteceğiz.

 

Burada chrome ikonunda gösterilen web push ikonuna tıklayıp, açılan panelde orta kısımdaki wordpress plugin kısmına tıklayıp alttan wordpressi seçiyoruz.

 

   

 

Bu etaptan sonra göreceksinizki aşağıda 2. bir WordPress Site Setup etabı açılacaktır. Zaten kutu içerisinde ne yazılması gerektiği belirtilmiş.

Bu etabımızıda tamamlayıp save dediğimizde bize ID ve api keyimizi vereceği sayfaya geliyoruz. Buradan api ve id anahtarlarımızı alıp yazının başında belirttiğimiz onesignal setting bölümüne giriyoruz. Bu arada onesignal sayfasında resimde de görüldüğü gibi finish butonuna tıklayıp işlemi bitirmemiz gerekiyor.

 

Bundan sonrası aşağıda göreceğiniz gibi eklentinin bildirim mesajı ayarlarına kendinize göre özelleştirmek. Mesaj kutularını düzenlemez iseniz default ingilizce mesajlar gelecektir.