WordPress Sitenizle Google Cevap Kutularında Görünme-Google Zengin Cevap Kutuları ve kullanımı

Bloğunuzda yada web sitenizde makalelerin Google cevap kutularında görünmesini ister misiniz? Sorunuz evet ise ozaman bu makaleyi sıkılmadan okumanızı ve uygulamaları harfiyen yapmanızı öneririm.

Cevap kutuları Google’ın sorularını doğrudan arama sonuçları sayfasında cevaplandırması yönündedir. Bu yazıda, WordPress kullanıcıları için Google Yanıt Kutularında nasıl görüneceğini açıklayacağız.

 

Google Cevap Kutusu nedir?
Google Yanıt Kutusu, Google’ın bilgi grafiğinin bir parçasıdır. Kullanıcının sorularını doğrudan arama sayfasında cevaplamayı deneyen bir algoritmada denilebilir.
En üstte en alakalı bilgileri görüntülemek için döngüler, yan kutular, listeler, tablolar ve cevap kutuları kullanır. Bu bilgi çeşitli kaynaklardan derlenmiştir ve algoritma, bir cevap kutusunun içinde hangi sonuçların görüntülenmesi gerektiğine karar verir.

Gelişmiş Web Sıralamasında yapılan araştırmaya göre, cevap kutuları neredeyse% 32.3 TO’ya sahip. Bu onları bizim için çok önemlidir.
Google, Yanıt Kutusundaki bilgileri nasıl bulur ve görüntüler. Cevap Kutularının amacı, kullanıcılara anında cevap sunmaktır. Kullanıcılar, elma nedir, işetim sistemi nedir gibi soruları arama kutusuna yazdığında google’ ın ana sayfada sunduğu cevap kutusu büyük oranda memnuniye sağlar.

Bu gibi durumlarda, kullanıcılar ihtiyaç duydukları bilgileri elde ettiyse, o zaman siteye devam edebilir ve başka şeyler arayabilir. Pek çok sorgu için Wikipedia gibi webin en güvenilir bilgi kaynaklarından bir yan kutuda görüntülenir.
Wikipedia bu şekilde, Google’ın kendisi için iyi bir trafik sağladığını ve güvenilir siteler içerisinde sunduğunu biliyor

Kullanıcının google’ da aradığı kelimeleri, araştırılmış, hakkında yazılmış veya araştırmaya dayalı bir cevap gerektiriyorsa, Google diğer web kaynaklarına güvenir.
Örnek vermek gerekirse, bir anahtar kelimenin ilk 10 iseniz, o zaman Google Yanıt Kutusu’nda görünmeye daha da yakınız demektir.

Google Yanıt Kutusunda Sayfalarınızı Nasıl Görünür Yapabilirsiniz?

Google Yanıt Kutusu sonuçları oldukça sık değişir ve içeriğinizi iyileştirerek kolayca en iyi cevap olarak görünebilirsiniz.

Yanıt kutusuna girmek için yapabileceğiniz bir dizi içerik optimizasyonu uygulamalarına bir gözatalım.

İçeriğinize Kısa ve Yararlı Yanıtlar Ekleyin.
Cevap Kutularının amacı hızlı cevaplar sağlamaktır. Makalenizin başında olabildiğince soruya cevap verdiğinden emin olun
Ayrıca, cevabınızın kısa, özlü ve anlaşılması kolay olması gerekir.
Ayrıca anahtar kelimelerinizi bir soru formatında ve kısa cevapla birlikte eklemeniz faydalı olur.
Bundan sonra, cevabınızda istediğiniz kadar ayrıntılı bilgi vermekten çekinmeyin. Daha fazla bilgi eklemek, anahtar kelimeyi makale boyunca kullanmanıza izin verir ve aynı makaleyi, kullanıcılarınızın aynı konuda olabilecek diğer soruları cevaplamak için de kullanabilirsiniz.
googlecevapkutusu

Sayfanızın Meta Açıklamasını İyileştirme

Meta açıklaması, sayfanızın ne hakkında olduğunu açıklayan kısa bir açıklama. Sitenizin HTML’sininbölümüne eklenir. Yoast SEO veya All in One SEO eklentisi gibi bir WordPress SEO eklentisi kullanarak makaleleriniz için meta açıklama ekleyebilirsiniz. Meta açıklamanızın hedef anahtar kelimenizi içerdiğinden emin olun, ve kullanıcın hangi sorularını cevaplayacağını açıklamada kısa ve öz olarak belirtin.

Örneğin, WordPress SEO araçları ve eklentileri hakkındaki yazımız için bu meta açıklaması kullanabiliriz
“SEO’yu artırmak için en iyi WordPress SEO eklentisi ve araçlarını mı arıyorsunuz? En iyi 9 WordPress SEO Eklentileri ve Araçları yazmıza göz atın. ”
Yanıt kutusuna nasıl göründüğü aşağıda gösterilmiiştir.

Makalelerinizde Kategorileri, tablolamayı, etiket kelimeleri bulundurmayı ve içerik listelemeyi kullanın…

Kullanıcılar, doğru kategorize edilmiş içeriğe bayılır; çünkü bunlar, ihtiyaç duydukları bilgiyi hızla bulmalarına yardımcı oluyor. Bu yüzden list25 gibi web siteleri çok popülerdir. Bilgilendirici içeriği, tüketmek ve paylaşmak daha kolay bir listeleme formatı ile yayınlarlar.
Google bunu biliyor ve kullanıcılara içerik tüketimini kolaylaştırmak için biçimlendirmeyi kullanan web sitelerini göstermede öncelik tanıyor.

Peki iyi bir seo çalışması için neler yapmamız gerekir ?

İçerikleri listelemek için sayfalarda tablolar kullanmak
Adım adım nasıl yapılır makaleleri
Öğeleri listelediğimiz list indexleri
içindekiler öğesine sahip uzun makaleler ve dahası...

İyi makaleler yazmak için daima bu formatlardan birini kullanmanız gerektiği gibi, bununla birlikte, listeleme ve biçimlendirme kullanılması kullanıcılarınızın bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olursa, onu kullanın.
Örnek Resim:

Veritabanı’ nızı optimize edin ve gereksiz ve yavaş çalışan sorgulardan uzak durun.

Kullanıcılarınızın hangi sayfalarda ne kadar vakit geçirdiğini analiz edin ve tabiki Google Analytics kullanın. Google Analytics verilerinizi takip edeceğiniz, piyasadaki en kararlı eklentinin  MonsterInsights eklentisi olduğunu söylemekte fayda var.

Bu istatistikler, web sitenizde zaten neyin çalıştığıyla ilgili net bir sonuç sağlar. Daha sonra üzerine çalışılabilir ve daha iyi SEO için bilinçli kararlar alabilirsiniz. SEO için kullanıcıların sorularını cevaplamanın yanı sıra, Google’ın sayfanızı bulabileceğinden ve kolaylıkla anlayabileceğinden emin olmalısınız. Bu aşamada da yine yukarda belirttiğim SEO eklentileri yardımınıza koşacaktır.

Anahtar kelimelerinizi SEO başlığına, açıklamalarına ve anahtar kelimelerine ekleyin. Odak anahtar kelimenizi makalenizdeki içerik ve alt başlıklara ekleyin. Kategorileri ve etiketleri doğru bir şekilde kullanın. Konuyu anlatabilecek kadar içerik olduğundan emin olun.

İç bağlantı alışkanlığı oluşturun ve diğer makale ve sayfalarınıza bağlantı oluşturun, Resimlerinize başlık ve alt etiketler ekleyin.

Google Cevap Kutularında çıkmak için bunlar yeterlimi ?

Evet kesinlikle. Daha önce belirttiğimiz gibi, cevap kutusundaki sonuçların tıklama oranı daha yüksektir. Konuyla ve içeriğinize bağlı olarak% 51.2’ye kadar çıkabilir. Cevap kutularının amacı, kullanıcılara hızlı bir şekilde bilgi bulmalarına yardımcı olmaktır. Sorulara faydalı ve bilgilendirici içerik yoluyla cevap vermeye odaklanırsanız, arama sonuçları size meyvelerini vermeye başlayacaktır.

Google’ın arama özellikleri her zaman değişiyor. Sonsuza kadar kazanmanıza yardımcı olacak yöntemler yoktur. Web sitenizi otorite / güvenilir bilgi kaynağı olarak oluşturmak uzun vadede kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu makalenin, Google Yanıt Kutularında nasıl görüneceğini öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz.
Ayrıca, web sitenizi bir üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olacak, sahip olmanız gereken WordPress eklentileri yazımızı görmek isteyebilirsiniz.