Adım Adım wordpress ile online yemek sipariş sitesi yapımı

Hiç şüphesiz ki yemek ve içecek sektöründe reklam ve öneriler ağızdan ağıza yayılarak ünlenir. Bununla birlikte, dünya dijital hale geldikçe, firmanız hakkında online bilgi isteyen müşterileriniz, potansiyeliniz ve müdavimleriniz olacaktır. Bugün pek çok insan, seçenekleri araştırmak için internetin kolaylığına güveniyor. En iyi Google arama sonuçları, güvenilir olanlar ve en çok trafik alan kişilerdir.

Harika bir web sitesi, bir restoran işletmesinin amacını tanımlamanıza yardımcı olabilir ve işletmeyi birçok yönden ayrıntılarıyla sergileyerek ve olağanüstü özellikleri vurgulayarak müşteri potansiyelini arttırır. Bir web sitesinin yaygın olarak kullanılabilmesi için web’de kolaylıkla bulunması, ve mobil cihazlar için optimize edilmesi gerekir. Ayrıca, işletmenizin bölgedeki iyi restoranları arama sorgularında görüntülenmesini isteyeceğinizden, bölgeye özgü bir restoran web sitesinin oluşturulması da önemle önerilir.

Bu makalede, başarılı bir restoran web sitesi oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz temelleri özetleyeceğiz.

Bir WordPress Restaurant sitesi için gerekli eklentiler.

Tasarım, Restaurant siteleri için bir önemli husustur.

Web siteniz de ayrıca işletmenizle ilgili gerekli tüm bilgileri sağlamalı ve ilgili içeriklerin girilmesi gerekir. İster büfe, pastahane veya aile restoranı çalıştırın, restoran web sitenizin başarı için birkaç temel öğeye ihtiyacı vardır. Aşağıda, bir restoran web sitesi oluşturmadan önce düşünmeniz gereken sayfaların ve özelliklerin bir listesi verilmektedir.

# 1 Restoran hikayenizle ilgili hakkımızda sayfası ve içerikler çok etkilidir.

Restoran hikayeleri genellikle leziz menüleri kadar yaratıcı olabilir. Okurlarınıza restoranınızla bir bağ hissetmek için ilginç bir şeyler verin. Hakkında sayfası oluşturun ve restoranınız hakkında ilham verici ve etkileyici bir arka plan oluşturmayı  düşünün. Ayrıca restoranınızın geçmişini ve mevcut ambiyansını görüntülemek için bir fotoğraf galerisi de ekleyebilirsiniz. Hakkımızda sayfasını tasarlamak için bir eklenti de kullanılabilir. WordPress restoran siteleri için en yaratıcı Hakkımızda Eklentilerinden biri şudur:

POWr About Us

POWr About Us  Bulut tabanlı ücretsiz bir eklentidir. Başlamak için bir POWr hesabına kaydolmanız ve ardından Hakkımızda eklenti kitaplığına erişmeniz gerekiyor. Bu eklenti, müşterileriniz, çalışanlar, ürünleriniz ve daha pek çok şey için bir profil oluşturmanıza yardımcı olur. Başlıkları, metinleri, bağlantıları, sosyal medya ve resimleri eklemenin yanı sıra, renkleri, yazı tiplerini, arka planları, boyutlandırma ve boşluğu özelleştirebilirsiniz. % 100 yanıt veren sayfa, herhangi bir cihazda muhteşem görünüyor.

# 2 Restoran menüsü

Çünkü sitede gezinme yerine, siteyi ziyaret edenlerin yüzde doksan dokuz’u doğrudan ne sunduğunuzu görmek için sitenizin menü sayfasına gidecektir. Bu nedenle, restoran menünüz önem arzeder. Menünüzün her cihazda görüntülenebilir olduğunu ve okuyucuların bilmek istediği ayrıntıları sağladığından emin olun. Menülerle ilgili olarak yapabileceğiniz en kötü şey indirilebilir bir PDF sürümü oluşturmaktır. Bunun yerine, menünüzü mümkün olduğunca paylaşılabilir ve etkileşimli yapın, ancak Flash kullanmayın. Menünüzde şunlar bulunmalıdır: Ayrıntılı yiyecek içecek açıklaması,  resimleri, Ürün fiyatı, Diyet bilgilendirme Özel indirimler ve fırsa saatleri  öneriler vs.
WordPress ile restoran menünüzü oluşturmak ve özelleştirmek için iyi bir kaç eklenti önereceğim. Bazı mükemmel restoran menü eklentileri şunlardır:

WordPress Ultimate Restaurant Menu Maker

Bu eklenti,  blok tasarım düzenleri, genişletilmiş menü açıklamaları, herhangi bir dile kolay çeviri, kolay sürükleme ve bırak arayüzü, şık bir resim görüntüleyici ile çoklu alt menu görüntüleri ve mobil dostu tasarımı ile çok şık bir yemek menüsü yapmanızı sağlayacaktır.

DOWNLOAD

Food and Drink Menu

Yiyecek İçecek Menüsü eklentisiyle, barlar, kafeler ve aile restoranları için çekici bir menü oluşturabilirsiniz. Bu eklenti, iki tür yazı tipi, menü ve menü öğesi içerir. Sınırsız menüleri ve menü öğelerini fotoğraflarını, fiyatınız ve siteniz için genişletilmiş açıklamaları ekleyebilirsiniz. Bu fantastik eklentiye ayrıca öneriler, hukuki sorumluluk ve  diğer önemli notları eklemenize izin verir. % 100 hızlı çalışan menü düzeniyle, menü çubuğunu kolayca özelleştirebilir şablonlarla zengin bir görüntü oluşturabilirsiniz.

FoodPress

FoodPress, fareyle üzerine gelince görülebilen özel kategori simgeleri ve arka plan görüntüleri ile çekici kutu tarzındaki menü tasarımları oluşturmanızı sağlar. Tam dokümantasyon ve canlı demo ile, restoranınız için basit, yaratıcı ve düzenli menü tasarımları hazırlayabilirsiniz. Bu eklenti ayrıca tonlarca özel yazı tipi simgelerini, harika bir rezervasyon formunu, kolay rezervasyon yönetimini ve daha birçok etkileyici özelliği entegre eder.

# 3 Restaurant açılış-kapanış saatleri, İletişim Bilgileri ve Adres bilgileri

Stratejik olarak restoran adres bilgilerinizi sitenizin üst kısmına yerleştirmeniz önerilir. Bununla birlikte, adres bilgilerinizi konum haritası, otopark bilgileri ve yol tarifi ile özel bir iletişim sayfası yapabilirsiniz (arzu edilirse). Müşterilerinizin işletmenizle ilgili temel bilgileri bulmalarını kolaylaştırın. E-posta, telefon numarası, faks ve restoranla ilgili diğer önemli ayrıntılar sitenize dahil edilmelidir.  Bu bilgileri manuel olarak sayfa hazırlayıp sunabilir yada farklı eklentiler kullanabilirsiniz.

# 4 Online Yemek Siparişi

Geleim asıl mevzu,  sitenizde müşterilerinizin online olarak yiyecek sipariş edebileceği bir bölüm de bulunmasını isteyebilirsiniz. Bu hizmet ile  güçlü bir müşteri tabanı oluşturabilir ve hatta markalaşabilirsiniz. Müşterileriniz menünüzü görebilmeli, seçimler yapabilmeli, sipariş verebilmeli ve daha sonra teslimatını beklemeli veya restorandan alışverişlerini yapabilmelidir. İşte sitenize entegre edebileceğiniz ve müşterilerinizin online sipariş verebilmelerini sağlayan iyi bir eklenti.

Zuppler Online Sipariş-Zuppler Online Ordering

Müşterileriniz, Zuppler ile doğrudan restoranınızdan, yemek siparişi, davet, doğumgünü vb günlerde ikram için online yemek sipariş edebileceği bir eklentidir. Ayarları markanıza, restoranınıza ve site ambiyansınıza uyacak şekilde özelleştirilebilir.

# 5 Rezervasyon Alma

Birçok konuk, bir restorana ulaşmadan önce rezervasyonunu yapar ve gittiğinde rahat bir konumda yemeğini yemek ister. Rezervasyon ve rezervasyon imkânı sunan restoran web sitesi, firma başarısına %100 katkıda bulunur. Bununla birlikte, rezervasyon bölümünü kolay ve anlaşılır olarak yaptığınızdan emin olun. Bir rezervasyon formu eklemeyi planlıyorsanız, bir eklenti kullanmak mükemmel bir seçim olabilir. piyasada bulunan en iyi wordpress rezervasyon eklentilerden bazıları şunlardır:

Restaurant Reservations

Restaurant Rezervasyonları, toplu konuk rezervasyonlarını kabul etmenize ve ayrıca özel bildirim mesajlarıyla müşterilere onay veya reddetme e-postaları göndermenizi sağlayan ücretsiz bir eklentidir. Ayrıca tercihlerinize göre yoğun rezervasyon zamanında kullanılabilirliği sınırlandırabilir ve MailChimp’ile  e-posta bültenleri göndermek için bir eklenti olarak kullanabilirsiniz.

WP Restaurant Yöneticisi-WP Restaurant Manager

WP Restaurant Yöneticisi veya WPRM, restoran web siteniz için çok amaçlı bir eklentidir. Tek bir rezervasyon formu ile online masa rezervasyonları ve restoran rezervasyonlarını kabul etmenize izin verir. Bu, ziyaretçileriniz için rezervasyon sistemini oldukça kolay ve hızlı kılar. Buna ek olarak, bu eklenti, onay ve reddetme de dahil olmak üzere rezervasyonları yönetmek için kullanımı kolay bir arabirim sağlar. Özel e-posta bildirimleri gönderebilir, rezervasyon saatlerini ve tarihlerini ayarlayabilir veya kısıtlayabilir ve WPRM ile daha fazlasını yapabilirsiniz.

# 6 Yorumlar ve Görüşler

Birçok müşteri, internet üzerinden bir restoranı incelediğinde daha önceleri gidenlerin yorumlarını incelemek ister. Olumlu yorumlar müşterilerinize güven yaratmanıza yardımcı olur ve yeni ziyaretçiler çeker. Bu nedenle, sitenize bir inceleme ve referans köşe bölümü eklemek çok yararlı olabilir. Ziyaretçiler, işinizi geliştirmek için yapılan incelemeleri ve referansları görmeyi sever. Referansları ve incelemeler bölümünü oluşturmak için bir eklenti de kullanılabilir.

Bu eklenti fazlasıyla işinizi görecektir.

Good Reviews for WordPress

# 7 Sosyal Medya Entegrasyonu

Sosyal medyanın günlük yaşamın bir parçası olarak artan bir şekilde yükselmesiyle, işinizi sosyal medya platformu üzerinden pazarlamak oldukça avantajlıdır. Bu nedenle, ziyaretçilerinizi ve müşterilerinizi Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya profillerinde deneyimlerini ve  restoranınızda çekilmiş fotoğraflarını paylaşmaya teşvik edin. Yine wordpress için harika sosyal paylaşım seçeneklerine sahip eklentiler bulunmaktadır.

Monarch

En zarif sosyal paylaşım eklentilerinden biri olan Monarch, konuklarınızın restoran ve yemek deneyimlerini sosyal ağlarında paylaşmalarına yardımcı olur. Bu eklenti, kenar çubuğu, altbilgi, üstbilgi, kayan, popup  da dahil olmak üzere çoklu yerleşim seçeneklerine sahiptir. Gerektiği gibi kişiselleştirebilir ve sosyal medyadaki paylaşımlarınızı artırabilirsiniz. Eninde sonunda, herhangi bir eklentiyi seçmeden önce, wordpress için sunulan en iyi restoran temalarından bazılarını incelemelisiniz. Doğru temayı seçmek çok fazla ek yazılım ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Yukarıda bahsedilen özelliklerin birçoğu zaten restoran veya yemek site geliştirme için özel olarak tasarlanmış temalara dahildir. MyCuisine, özellikle restoran sitenizi harika bir şekilde oluşturmak için tasarlanmış bir temadır. Bu tema, yalnızca işletmenizin görüntülerini sergilemekle kalmaz, aynı zamanda mükemmel bir restoran sitesi oluşturmak için gerekli birçok eklenti içerir.

Bu tema, şef önerileri, haritalar içeren işletme konumu, iletişim bilgileri, müşteri yorumları ve referansları, açılış ve kapanış saatleri gibi bazı sağlam özellikleri içerir. WordPress, hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için bir restoran web sitesi kurmak için harika bir araçtır. Akıllı bir restoran sitesi oluşturmak için ücretsiz ipuçları, temalar ve yararlı eklentiler sunar. Sektör için birçok   wordpress ücretsiz tema bulabilirsiniz.