yerel seo

yerel seo

Bir web sitesine yüksek trafik çekmek için arama motorlarına göre optimize etmek iyi bir seo stratejisi gerektirir. SEO’nun diğer türü ise yerel adıyla adlandırıldığı gibi yerelleştirilmiş SEO yada Local SEO olarak adlandırılmaktadır. Bu makaledeki odak noktamız yerelleştirilmiş SEO’dur.

İşletmenizi yerel SEO için nasıl optimize edebileceğinize bir göz atalım.

Yerel işletme Listelerinde üstü sıralarda olmak

Yerel işletme girişlerinin üstünde olmak ise hedefiniz, back link vb. tekniklere bağımlı hale gelmek yerine, yerel incelemelerlerde bulup buna göre teknikler geliştirmek gerekir. Hiç şüphe yok ki, back link tarzı teknikler , web sitelerinin SEO projelerinde ciddi sonuçlar verir. Ancak, yerel SEO söz konusu olduğunda, bu teknikler bir dizi çabanın olumlu sonuç vermeye başlaması sonrasında gerçekleşebileceğinden, oyun tamamen farklıdır.

01. Google My Business sayfası açın

Google, yerel SEO optimizasyonunda yardımcı olan Google My Business (GMB) platformunu sunmaktadır. Türkçe adıyla google işletmem. Google My Business sayfanızı talep ettiğinizde, web sitenize özgü açıklamalar, web sitenizin ait olduğu kategori, yerel telefon numaranız, işinizi, adresinizi ve iletişim ayrıntılarınızı temsil eden fotoğraf ve resimler gibi birçok ayrıntılı tanıtımlar eklemenizi sağlar. işinizle, iş saatlerinizle ve daha pek çok şeyle ilgili açıklamalar ekleyebilirsiniz.

Şimdiye kadar Google’ın sunduğu bu hizmet ile yerel web sitelerimde ilk sıralarda çıkarak ciddi sonuçlar elde ettim. Doğrulanmış bir Google işletmem sayfası, potansiyel ziyaretçilerimizin önünde otorite ve kurumsallık olarak iyi bir etki yaratacaktır.

Google işletmem

02. İşletme Adı, Telefonu, ,adres, lokasyon bilgileri

Yerel SEO optimizasyonunun en önemli gereksinimlerinden biri de, web sitenizin her sayfasına iletişim bilgi ve numaralarının girilmesidir. Bu bilgiler diğer harici bağlantılarda da aynı şekilde kullandığınızdan ve web sitenizde olduğu gibi optimize ettiğinizden emin olun. Tekdüzeliği korumadaki bu tutarlılık, yerel SEO optimizasyonu söz konusu olduğunda çok şey ifade eder. Ayrıca, arama motorlarının ayrıntılarınızı diğer web sitelerinde görüntülenmesini istediğiniz şekilde görüntüleyecek Schema.org biçimlendirmesini kullanabilirsiniz. Schema.org biçimlendirme iletişim bilgilerinizi istediğiniz şekilde görüntülemenize yardımcı olur.
03. Yerel incelemeler yapın ve sosyal medyayı kullanın
Bölgenizde işinizle ilgili incelemeler yapmak ve talepleri karşılama yerel seo açısından anahtar faaliyettir. Bunlar sadece Google’dan incelemeler değil bölgenizle ilgili sosyal medya sayfalarını kullanıp, talepleri değerlendirip ziyaretçi trafiği edinebilirsiniz. Burada ifade ettiğimiz bölgelerinizle ilgili sosyal medya sayfalarında tanıtım çalışmalarıdır.. Bununla birlikte, Google değerlendirmeleri yerel SEO optimizasyon çabalarınıza değer katıyor. Müşterilerinize sosyal medya sayfaları üzerinden indirim kampanyaları düzenleyerek, hatta hediyeler dağıtarak web sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabiliri hatta sitenizde ilgili kampanya ürünlerine yorup yapılmasını sağlayabilirsiniz. Facebook, Google+ instagram gibi sosyal mecralardaki bölgesel yayınları iyi kullanın.

04. Sayfalarınızda SEO’ya odaklanma

Özellikle yerel işletmeler Sayfa SEO uygulaması, en eski tekniklerden biridir. Web sitenize içeriğinizle alakalı bir anahtar kelime eklerken azami sonuçları elde etmek için, bulunduğunuz bölgenin ve şehrin isimlerini eklendiğinizden emin olun. ( Örnek: Bursa Kestane şekeri ) Bölge ve şehir başlık etiketi, H1 etiketi, URL, sayfa içeriği ve resim etiketleri gibi birçok teknik açılış sayfalarına eklenmelidir.
Ayrıca, açılış sayfanızdaki işletme adresinizin Google Haritalar gösterilmesini sağlayın. Web sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirmek, web sitenizi yerel SEO için optimize etmeye yönelik alınan tüm bu çabalara katkıda bulunur.

05. Link edinme çalışmalası Dış bağlantılar( BackLink )

Bir çok arkadaşımız nasılsa bölgesel bir site diye link alım çalışması yapmıyor, oysaki bölgesindeki diğer farklı tarzdaki sitelerden alınan linkler ve tanıtımlar ciddi oranda trafik getirir

Özellikle firma tanıtım ve rehber sitelerinin tamamına yakını bölgesel hizmet verir. ( Örneğin. İstanbulturizmrehberi.com ). Bu tarz sitelerden mutlaka tanıtım ve link alınmalıdır.

Rakipleriniz hakkında her türlü bilgiye sahip olmak, işletmenizin yerel SEO için optimize edilmesine yönelik yapılan tüm çalışmalara üstün avantajlar sağlar.

Siteniz için yerel bağlantı kurma stratejileri, çevrimiçi ve çevrimdışı çeşitli kaynaklardan kapsamlı bir şekilde araştırılmalıdır. Sponsorluk almak isteyen yerel etkinliklere dikkat edebilirsiniz. Onlarla anlaşmak ve olayın sponsorlarından biri olarak web sitenize bir bağlantı kurmak seo açısından sizi iyi yerlere taşıyacaktır.

Yerel basın siteleriyle iletişime geçin ve web siteniz için reklam tanıtım yazıları talep edin.

06. Tıklama oranınızı takip edin

TO’nun sürekli olarak izlenmesi için Google tarafından sunulan analytics ölçümlerinden en iyi şekilde yararlanın. AdWords’ün yerel SEO’ya yönelik başarı oranını ölçer. Bu tür puanlar kullanıcı deneyimini doğru bir şekilde ölçmede yardımcı olur ve zaman zaman yapılması gereken düzeltici eylemler için sizi uyarır
Google analytics bu arenadaki birçok rakip arasında web sitesinin sıralamasına karar verdiğinden yerel SEO’ yu optimize etmede önemli araçlardan biridir. Bu yalnızca yerel SEO optimizasyonu yoluyla web sitenizin trafiğini değerlendirirken veya artırmada yardımcı olmaz aynı zamanda uzun vadede dengelenmesine yardımcı olur.